• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/karadagResmi?ref=hl
SaatSarıkamış Şehitlerimiz

Sarıkamış Dayanışma grubu Genelkurmay Başkanlığından temin ettiği 16969 şehidin ismini yayınladı.Yayınlanan listede köyümüzden de 2 tane şehidimiz var.Ruhları şad olsun.

2010 yılında Radyo gurbet 24’ün hazırladığı Kemahlı Şehit ve Gazileri içeren Şehidim Dergisinin en önemli sayfalarından biri hiç şüphesiz Sarıkamış Şehitleri ile ilgili sayfası idi. 22 Aralık 1914 ve 5 Aralık 1915 tarihlerinde 90.000 askerimiz şehit düştü.

Onlar için birçok şey yazıldı, çizildi. Onlar bir gecede tek kurşun atmadan donarak şehit olan zavallılar değil, 15 gün boyunca göğüs göğse çarpışan, süngü savaşları ile dereler, tepeler, köyler, kasabalar alan Sarıkamış’a iki kez girerek tren istasyonunu ve kışlayı bir gece yukarı Sarıkamış köyünü 2 gece işgal eden, Sarıkamış içinde sokak savaşları yapan kahramanlardı.

Şehidim Dergisi Sarıkamış savaşında şehit olan ve Sarıkamış Kaymakamlığının internet sayfalarından kamuoyuna duyurduğu 4 sayfalık liste içerisinde bulunan Erzincan ve Kemahlı Şehitlerimizi sayfalarına taşımıştı. Ayrıca yine sitemiz aracılığı ile Kemah Boğazında şehit olan Mehmetçiklerin isimleride yayınlanmışdı.

 O zaman haberi yaptığımızda asıl vurgulamak istediğimiz ve metine de döktüğümüz 90.000 şehidimizin isimlerinin bir an önce belirlenmesiydi. Sarıkamış Dayanışma Grubu çok kapsamlı bir çalışma yaparak 1914 ve 1918 Kafkas Cephesi (Sarıkamış) Şehitleri ismi bilinen 16.969 şehidin künyesini Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinden temin ederek önemli bir hizmete imza attı.

Bu listede şehitlerin birlikleri, baba adları, doğum yılları ve şehit olduğu tarih ve şehit olduğu mekânın isimleri verilmiştir. Şehitlerimizin il ve ilçelerine kadar kayıt yapılmış ancak köy kayıtları bu dokümana işlenmemiştir.

Sitemiz Girişimleri ile elimizde uzun bir süredir muhafaza ettiğimiz liste ile karşılaştırma yapılmış ve ilgili askerlerimizin köylerinin isimleri belirlenmiştir.

Sitemizde önümüzdeki günlerde Filistin-Şark-Irak-Kürt İsyanı-Bakû’de şehit olan Kemahlı hemşerilerimizin isimleri yayınlanacaktır.

Şehitlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet dilerken Sarıkamış Dayanışma Grubunun Genel Kurmay Başkanlığına dayandırarak yayınladığı Şehitlerimizin künyeleri ve köylerinin isimlerini istifadelerinize sunuyoruz.

Kaynak: www.kemahtarihi.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret319008
Site Haritası
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076