• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/karadagResmi?ref=hlGazi Cemal Fındık

KARADAĞ TEPELERİNDE KAHRAMAN BİR ASKER
 
Karadağ köyünü bir dönem büyük fedakârlık ile Ruslara karşı koruyan ve bu büyük başarısı T.B.M.M tarafından da ödüle layık görülerek İstiklal Madalyası ile taçlandırılan Cemal Fındık

Bugün kaleme alacağımız vatan kahramanı Kemah ilçemizin Karadağ köyünü bir dönem büyük fedakârlık ile Ruslara karşı koruyan ve bu büyük başarısını T.B.M.Meclisi tarafından da ödüle layık görülerek İstiklal Madalyası ile taçlandırılan Cemal Fındık’tan bahsetmek istiyoruz.

Cemal Fındık Giresun İli Alucra İlçesi’nin Hanzar köyü nüfusuna kayıtlı. Bugün Hanzar köyü Topçam Mahallesi olarak Alucra'nın en önemli mahallelerinden birisi. Yokluğun, sefaletin en yoğun olduğu zaman dilimi.

Miktadoğullarından Mehmet oğlu 1312 doğumlu Cemal Fındık askere gidebilmek ve o kutlu orduya katılabilmek için Şarkıkarahisar (Şebinkarahisar) askerlik şubesince 1331 tarihinde askerlik görevini ifa etmek üzere göreve çağırılır.

25 Ağustos 1331(1913) tarihinde askere alındığında Onbaşı rütbesini takarlar kendisine. O rütbeyle katılır Peygamber ocağı bildiği Asker ocağına. 28. Kafkas Alayı, 82. Tabur, 4. Bölüğünde 10 Eylül 1332 (1914) ve 3 Mart 1334 tarihine kadar da Kemah ilçemizin kuzeyinde, Kelkit Çayının güneyinde bulunan Karadağ dolaylarında Ruslara karşı yapılan taarruz ve müdahalelere katılır. Büyük başarı gösterir. Üstün kahramanlıklar ile fevkalade önem gösteren faydaları nedeni komutanlarının gözünden kaçmaz. 1 Eylül 1334 (1916) tarihinde büyük harp madalyası ile taltif edilir.

Terhis edilmez Cemal Fındık Büyük harp seferberliğinden dolayı. 28. Alay, 1. Tabur, 2. Bölüğünde çavuş rütbesiyle aynı birlikte Milli Mücadeleye iştirak etmiştir.  Komutanları emsallerine göre onun fevkalade fayda gösterdiğini bir kere daha tespit ederler ve İstiklal Madalyası ile taltif ederler.

Savaş biter. Memleketine döner ama elde yok avuçta yok. Sene 1961 tarihini göstermektedir. Cemal Fındık Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Tetkik Dairesine başvuruda bulunur. Devlet de kendisine yakışanı yapar. T.B.M.Meclisi kayıt tutanaklarına da Devlet Başkanı ve Başbakan Cemal Gürsel imzası ile Cemal Fındık’a hayatta kaldığı süre içerisinde  maaş bağlanması kararı alınır.

Memleketimize böylesine büyük hizmetlere imza atan tarihin unutulmuş ama hafızalarından silinmemiş kahramanı Cemal Fındık’a sonsuz teşekkürlerimizle…..

T.B.M.M. Tutanakları

Kaynak: www.kemahtarihi.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret312201
Etkinlik Takvimi