• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/karadagResmi?ref=hl
KategorilerJandarma Er Nazmi Ermurat

Bu günlerde yine şehit haberlerinin arka arkaya geldiği milletçe acı günleri yaşıyoruz. Vatanımız, ülkemizin kalkınmasını istemeyen, büyük bir potansiyele sahip olduğundan rahatsız olan, bağrında dinç ve dinamik bir nüfusu barındırdığından uykuları kaçan gözü dönmüşlerin, yeniden kara planlarına maruz kalmış durumda.

 

Tarihte ve yakın geçmişte birlik ve beraberlik ruhuyla önümüzdeki engelleri aştığımız, bütün bir dünyaya karşı topyekün ayakta dimdik durduğumuz gibi inşallah yeniden bu badireyi de atlatmış olacağız. Olacağız amma bu arada bu vatanın henüz dünyadan nasibini almamış, kimi bekar, kimi nişanlı, kimi yeni evli, kimiyse bir-iki çocuğu bulunan gencecik evlatlarını da kaybetmiş daha doğrusu şehitlik gibi bir makama uğurlamış olacağız.

Şehitlik, herkesin arzuladığı ve her gün istediği manevi bir makamdır. Öyle bir makam ki, günde kıldığımız kırk rekat namazın her rekatında okuduğumuz Fatiha Sûresinde, Yüce Mevla’dan bizleri dosdoğru yol olan sırat-ı mustakime, yani nimetlendirdiği kimselerin yoluna iletmesini arzu ediyoruz. Ulaştırmasını istediğimiz kimseler ise, peygamberler, sıddıklar (dosdoğru olan kimseler) ve şehitlerdir. Demek ki şehitlik mü’minin aslında günde ulaşmak için kırk kez dua edip arzu ettiği yüce ve şerefli bir makamdır.

Şehitlik öyle gıpta edilecek bir makamdır ki, mertebelerin en üstünü olan peygamberlik makamında bulunmasına ve peygamberlerin de en büyüğü olmasına rağmen Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bile şehid olmayı arzu etmiştir.

Bizlere ne mutlu ki tanıdığımız şehitlerimiz var, ve ne mutlu ki onların yazılarını yazmak bizlere nasip olmuştur.

Belki çoğunuz tanırsınız Şehit Jandarma er Nazmi ERMURAT'ı ama tanımayan nesillere tanıtabilmek için kaleme alıyoruz bu satırları....Tanımayan nesillerde yayınladığımız  resim karelerinden tanıma fırsatı bulurlar belki...

Şehit jandarma er Nazmi Ermurat 1971 yılının mayıs ayında Erzincan ilinin Kemah ilçesine bağlı Karadağ köyünde dünyaya gelmiştir.

Her zaman nazik, kibar ve beyfendi bir kişiliğe sahip olan şehidimiz bu duruşuyla herkesin dikkatini çekmiş ve sevgisini kazanmış bir insandı.

Hani derler ya duyarım hep iyi olana bu dünyada yaşam azdır diye. Şehit Nazmi ERMURAT'da bu kategoriye giriyor.

Yüce Allah'ın  herkese layık görmediği bu yüce mertebeyi bu güzel kuluna nasip etmesinin ardında da muhakkak bir sır yatmakta.

1991 yılında askerlik görevine gidecek olan şehidimiz vatan borcunu ödemenin heyacanıyla dördüncü tertip olarak Hatay Serinyol'a acemi birliğine teslim olmuştur.

İkibuçuk aylık eğitimden sonra ustabirliği olan Şırnak ili Uludere ilçesine bağlı Taşdelen Jandarma Karakol Komutanlığına gitmiştir.

Yedi aylık kadar asker iken  bir sabah bölücü hainler tarafından karakola büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Şehit Er Nazmi ERMURAT'ın yeğenleri Burak ve Ahmet ERMURAT

Sayıları bir hayli fazla olan terör grubuyla yaklaşık altı saat kadar çatışılmıştır.

Bu çatışma sonucu 27 askerimiz şehit olmuştur.

ŞEHİT NAZMİ ERMURAT'ta bir mayıs günü doğduğu gibi gene bir mayıs günü yani 15-5-1992 yılının cuma günü şahadet şerbetini içip şehadet mertebesine ulaşmıştır.

Şehidimiz ve silah arkadaşları altı saat süren çatışmada kanlarının son damlalarına kadar vatanımızı, bayrağımızı, dinimizi ve namusumusu müdafa etmişlerdir.

Milletçe borçlu olduğumuz şehitlerimize borcumuzu onları hiç unutmayarak ödemek hepimizin borcu olsa gerektir.

Bütün ölmüşlerimizin ve şehitlerimizin ruhları şadolsun.

ŞEHİDİMİZ NAZMİ ERMURAT 'ın kabri İstanbul'da  Edirnekapı şehitliğinde bulunmaktadır.

Bu satırları yazarken tek bir dileğimiz var şehidimizin şefaatine nail olabilmek

Şehid, dünyadayken Cennet’le müjdelenme bahtiyarlığına ermiştir. Kadir Gecesi gibi tek bir gecenin, insana seksen küsur yıllık dolu dolu geçen bereketli bir ömrü kazandırdığı gibi, şehidlik de geçirmiş olduğu çok kısa ve sıkıntılı bir süreyi, ebedi ve sürpriz güzelliklere çeviren bereketli bir kaynak gibidir. Şehid, şefaat etme yetkisine sahiptir. Hz. Peygamber’in (s.a.s.), peygamberlerin, Kur'ân’ın, sıddık olan kişilerin, küçük yaşta kaybedilen çocukların insana şefaat ettiği gibi, şehid de dilediği insanlara şefaat eder.

 

Şehidimizin Annesi Naime hanım ve Babası Nazım bey

Şehidlik, kul hakkı hariç bütün hakların Allah Teâla tarafından affedildiği yüce bir makamdır.

Şehidimizin aziz hatırasını unutmamak için Üsküdar İlçemize Bağlı Selamsız Mahallesinde bir sokaga ismi verilmiştir.

İlgilerinden dolayı Üsküdar Belediyemize teşekkürlerimizi sunarız.

Tarihte ve günümüzde bu yüce mertebeye ulaşan kıymetli şehitlerimizin şefaatına nail olmak dileklerimizle....

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl! 

Şehit Nazmi ERMURAT'I 

RAHMETLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ....

RUHLARINA EL-FATİHA....

Kaynak: Nezih ERMURAT

Araştırma Haber Recep BABACANYorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret299263
Etkinlik Takvimi