• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/karadagResmi?ref=hl
SaatTarım Ve Hayvancılık

TARIM VE HAYVANCILIK

Tarım ve hayvancılık köyümüzün başlıca gelir kaynağı olmuşsa da hayvancılık her zaman için tarımdan daha verimli olmuştur. Köyümüzün arazisinin engebeli ve yüksek olması ve sulama imkânının kısıtlı olması tarımın verimsiz olmasının başlıca nedenidir.

 

Hayvancılık mera hayvancılığına dayanmaktadır. Geçmişte köyün bütün arazileri, bir kısmı nadasa bırakılmakla birlikte ekilmekteyken bugün oldukça az bir kısım ekilmektedir. Ekilen arazilerin çoğunluğu hayvanların beslenmesine yönelik ot ekimidir. Buğday ve arpa üretimi, sürme ve biçme maliyetinin yüksek olması sebebiyle ekonomik değildir. Köylüler özellikle tarlaların bir kısmını yonca ve korunga ekmek buğday ve arpayı da Erzincan'dan almayı tercih etmektedirler. Köylüler bundan onbeş-yirmi yıl öncesinin aksine bugün doğal olarak tek tip üretime yönelmekte ve diğer ihtiyaçları satın alarak karşılamayı tercih etmektedirler.

  

Hayvancılık son elli yılda önemli ölçüde değişim göstermiştir. Köyümüzün 90 hane olduğu dönemlerde köyde hemen hemen her evin iki erkek büyük baş hayvanı bulunmaktaymış.

 

Yaz aylarında Şahanpınarı, Poğdur, Soropu Çayı, Haydar ve Keklik Kıran yaylalarında otarıp, Uzunçayır Pınarın’dan, Kasımın Çegil pınarına kadar sayısız pınarların suyundan içip hararetlerini söndürürlermiş sıcak yaz günlerinde 200 kısır mal ve 40'a yakın katır yayılırmış. Aynı yıllarda sağımlık büyük baş hayvanların sayısı ise 100 civarında olmaktaymış. Erkek büyük baş hayvanların sayısı zamanla azala azala bugün tamamen ortadan kalkmıştır. Sağımlık büyük baş hayvanların sayısı ise bugün ancak 5 civarındadır.

  

Küçükbaş hayvancılıkta önemli ölçüce değişim göstermiştir. Geçmişte keçilerin sayısı koyunların sayısından ya fazla yâda eşitken bu gün bir tek keçi bile kalmamıştır.

Ayrıca keçi koyuna göre hem et üretimi hem de süt üretimi yönünden daha verimsiz bulunmasıdır. Ayrıca keçi koyuna göre meradaki ağaç varlığına daha büyük zarar vermektedir. Gerçekten de keçilerin sayısının azalmasından sonra köyün doğal bitki örtüsünde önemli bir değişiklik olmuştur. Koyunların sayısı ise sürekli dalgalanma göstermiştir. Köyümüzün 90 hane olduğu dönemlerde küçükbaş hayvanların sayısı  6.000 civarındadır. Ancak bu dönemde hemen her ailenin küçükbaş hayvanı bulunmaktadır. Bu dönemde küçükbaş hayvancılık bir ticaretten çok günlük ihtiyacı karşılayan bir vasıta olarak düşünülmüştür.. Koyun üretimi daha çok peynir ve tereyağı üretimine yöneliktir. Bu nedenle yeni doğan kuzular genellikle damızlık olarak ayrılan dişi ve erkeklerin dışında ilk üç veya dördüncü aylarda satılmakta imiş Ancak şu anda küçükbaş hayvancılıkta sona ermiş durumdadır.

Köylü girişimcilerimizden Haluk Taşkın, Mehmet Emin Taşkın, Mesut Delican ve Niyazi Duran Eryılmaz ‘ın kurduğu mandıra ANADOLUM ORGANİK adı ile faaliyete geçmiş olup buradaki çalışmalar köyümüz ve köylümüz için hayvancılığın ve ticaretin köyümüzde de gelişmeye başlaması adına olumlu gelişme olarak yorumlanmaktadır

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret319007
Site Haritası
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076